AM Home

am@astronomija.co.yu

Asteroidi
 

Udari iz
svemira

Svemir preti

Jukatan
Baringer

Sadržaj AM

 

 

asteroidi

2002 NT7 -
Jo
š jedan smak sveta?

Asteroid 2002 NT7 je otkriven 9. jula 2002. na snimcima LINEAR letelice. Prve analize orbite ovog asteroida ukazale su na mogućnost sudara sa Zemljom 1. februara 2019. godine i vest je prostrujala svetom. Naravno, u većini novinskih, radio i TV izveštaja izbačen je deo koji govori o verovatnoći sudara.

Za komentar vesti o sudaru obratili smo se Igoru Smoliću, rukovodiocu seminara astronomije u IS 'Petnica'.

Igor Smolić
smoig@yahoo.com
 
Što se tiče slučaja 2002 NT7 ipak treba otići na sajtove koji daju nešto sirovije podatke i napraviti svoje viđenje vesti za javnost.

U poslednje vreme sve su češće vesti sa relevantnih mesta u svetu o mogućim sudarima novootkrivenih asteroida sa Zemljom. Bojim se da je po sredi namicanje para za sve moćnije posmatračke mašinerije, čiji je cilj permanentno skeniranje neba do što dubljih magnituda (manjih objekata u Ssistemu). Pragmatizam je nešto od čega nema potrebe bežati! ;Q}

Što se tiče slučaja 2002 NT7, a i mnogih sličnih, treba otići na sajtove koji daju nešto sirovije podatke i napraviti svoje viđenje vesti za javnost. Preporučujem:
http://newton.dm.unipi.it/cgi-bin/neodys/neoibo?quicksearch:0;main.Tu možete naći orbitalne elemente asteroida sa trenutom greškom, podatke o veličini objekta, minimalno rastojanje među orbitama Zemlje i objekta (MOID), predviđene bliske susrete sa 'ubicom'....... No, postoji već Help za potpuno zainteresovane.

Ono što odmah padne u oči kod 2002 NT7 je greška u proceni velike poluose orbite (a), koja ako se uzme u razmatranje ukazuje da nam je položaj asteroida u 2019. neodredjen do 10 dana. Što dalje daje da Zemlja može biti udaljena i 25 miliona kilometara od tačke u kojoj je moguće neko blisko mimoilazenje.

Asteroid 2002 NT7 je otkriven  9. jula 2002. Procenjuje se da mu prečnik iznosi između 1,7 i 3,7 km što bi u slučaju njegovog udara u našu planetu izazvalo globalnu katastrofu sa uništenjem ljudske civilizacije.

Orbite: Merkur, Venera, Zemlja, Mars i Nagib putanje asteroida 2002 nt7

Svakako je potrebno i dalje praćenje kretanja ovog asteroida. Baš to i znači da je objekat na Torinskoj skali (Torino Scale) ima vrednost 1 (Events Meriting Careful Monitoring-The chance of collision is extremely unlikely, about the same as a random object of the same size striking the Earth within the next few decades). Znači, iz posmatranja u proteklih 15-tak dana određena je preliminarna orbita, koja nam ukazuje da postoji verovatnoća od 1 prema milion da će doći do sudara u 2019. (što već sutra, sa novim posmatranjima = poboljšanom orbitom neće biti ista brojka). Ako verovatnoća značajno opadne vrednost na Torino skali ide na 0. U slučaju da sa značajno poraste do blisko 1 (za ovo su potrebna brojna posmatranja u velikom vremenskom intervalu), objekat ide u crvenu zonu (Certain Collisions) i to na vrednost (gledano po prečniku, oko 2km) od 9 ili verovatnije 10, što bi narod rekao SMAK SVETA!

29.07.02. Breaking news
Izašli su novi orbitalni elementi (i dalje poprilično nepouzdani), te izgleda da neće biti neke posebne zabave 2019. Nova prognoza 'pomera' žurku za 2044!

Predlažem da sačekamo još neko vreme da vidimo na šta će nova posmatranja da ukažu. Na primer, stvar za razmišljanje je što na osnovu istih posmatranja imamo sasvim različit scenario za tu famoznu 2019. Na američkom sajtu se govori o ekstremno bliskom susretu na oko 4.5 radijusa Zemlje, dok na italijanskom (koji ja proveravam i koji sam vam preporučio, NEODyS) je ta vrednost gotovo 100 puta veća. Ima li to veze sa početkom ovog teksta? ;Q]

Komentare/pitanja šaljite na: 2002nt7@astronomija.co.yu

(jul 2002.)


| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride 2002 |

vrh