AM Home

am@astronomija.co.yu

 

Japetiæ
Japetiæ 22/23. 10. 2001
Japetiæ 12/13 10. 2001.
Japetiæ star party
JPS 26.08.2001.
JSP 27.11.2000.  
JSP 3./4.8.2002

 

Sadržaj AM

 

 

žurke

Još jedan JSP
(Japetiæ star party)

Boris Štromar 
boris.stromar@gmail.com
http://www.astrobobo.net/

 

07.09.2002.

Juèerašnji JSP, planiran još od poèetka tjedna se neplanirano pretvorio u jedan od najboljih JSPova, naroèito u zadnje vrijeme. Iako vremenske prilike nisu puno obeæavale, nas 8 (Kim, Vjeko, Tonci, Luka, Marko, Mirko, Vid, ja) se odluèilo za odlazak na Japetiæ, pa šta bude. zapravo, ADIjevsko druženje je za neke trajalo skoro cijeli dan, a prièu smo zapoèeli potragom za dobrim æevapima koje smo slistili za ruèak. Kasnije smo se našli sa Tonèijem i sjeli na Cvjetni na piæe. Odjednom se naglo razvedrilo, pa je Tonèi odluèio ostati u Zagrebu i iæi sa nama na JSP.

Iako je naveèer bilo visokih oblaka, zakljuèili smo da je glupo ostati u Zg kad smo se veæ dogovorili, a imamo i gosta na JSPu :) Na Japetiæu nas je doèekalo relativno vedro nebo, sa ponekim visokim tankim oblakom. Uglavnom, tijekom veèeri se èesto mijenjala transparentnost neba. U domu smo nabrzinu nešto pojeli i odjurili natrag na parkiralište složiti teleskope. Èim su ih Vid i Vjeko poèeli slagati, nakupili su se oblaci. Sreæom to nije dugo potrajalo, pa sam i ja montirao svojih èak 170mm optike (ukljuèujuæi 30mm finder i 20mm polar scope :) ). Tonèi se bio uhvatio dalekozora, pa smo ganjali neke otvorene skupove i poslije ih gledali teleskopom. Meðu njima je NGC 7789, otvoreni u Kasiopeji, blijeda mrlja u mom 8x56 dalekozoru, dok se teleskopom vidi hrpa tamnih zvijezda. NGC 663 je stari znanac, no ove veèeri nije mogao kroz oblake u cijelosti pokazati svoju ljepotu.

Vida je zbunio M71, kuglasti skup u Strelici. Bio je uvjeren da je to neka maglica, meðutim UHC filter nije ništa pokazao. Na veæem poveæanju se skup poèeo razluèivati i bilo je jasno da je to kuglasti skup, a ne neka opskurna Sh-nešto maglica koja bi trebala biti u blizini. Za divno èudo, M71 je relativno dobro izgledao i u mojem 120mm refraktoru u usporedbi sa 8" SCTom od Vida. Al možda se to ja samo tješim ;) jer naravno da je razlika oèita.

Vjeko je uspio u svom 9.25" SCTu uhvatiti komet Hoenig. Užasno blijeda fleka, tek malo sjajnija prema centru. Tada je Vid naciljao M27 i njega smo gledali kroz UHC filter. Nevjerovatno kako dobro izgleda kroz taj filter! Maglica je vrlo sjajna, èak i onaj njen tamniji dio, tako da poprima ovalni oblik i jako dobro podnosi veæa poveæanja. Definitivno objekt koji treba više prouèavati.

NGC 6229 je kuglasti u Herkulu, magnitude 9.5, ali izgleda tamnije. Skup je malen, u blizini se nalaze dvije zvijezde jednakog sjaja s kojima tvori oblik skoro jednakostraniènog trokuta. U mom teleskopu izgleda najbolje na 80x poveæanju. Vjeko ga je takoðer pronašao i uporno mi tvrdio da uspjeva razluèiti neke zvijezde, samo što ja to nikako nisam uspio skužiti. SkyAtlas Companion kaže da je skup udalje cca 100 000 svjetlosnih godina. Sa te udaljenosti se još dobro i vidi!

NGC 6811, blizu delte Labuda je jedan otvoreni skup, dosta nepravilnog oblika sa tamnim zvijezdama. Nekako mi je cudno izgledao; Cartes du Ciel navodi magnitudu 6.8, jos jedan dokaz da se ne treba zdati u te ukupne magnitude.

Na ovom JSPu se stvarno moglo vidjeti puno razlicitih objekata. Ja naravno nisam zaboravio dvostruke zvijezde, uvijek bi provjerio ako bi koja zgodna bila na ruti za starhoppanje do nekog objekta. Na etu Kasiopeje sam naletio na putu do NGC 281, simpaticna dvostruka zvijezda sa sjajnom primarnom i nekoliko magnituda tamnijom drugom zvijezdom, medjusobno su vrlo blizu. NGC 281 je maglica koju sam jedva vidio sa svojim refraktorom i UHC filterom. Nepravilnog oblika, malo sjajnije od pozadine neba.

Eee, a onda je meni sinulo nešto što sam èitao po newsima, pa rekoh ajd da probam. Labud je još bio dosta visoko, uzeo sam UHC filter, upotrijebio ga kao monokl i golim okom vidio NGC 7000 iliti North America nebulu!! :))) kako luda stvar, fino se sve zatamni i pufff, eto ti mrlja kod Deneba! Ludnica :) Taj UHC filter je stvarno nešto što se isplati imati.. recimo, na ovom JSPu uopæe nisam sa svojim teleskopom mogao vidjeti Veil nebulu iako je u dobrim uvjetima vidim bez problema. Sa UHCom je postala vidljiva, slabašno, ali ipak se vidjelo. Tad mi je Vjeko dozvolio da rukujem njegovim velikim..ehm, teleskopom, pa smo ubacili UHC u okular i show je poèeo. Tamniji dio Veil nebule je bio najoštriji što sam ga do sada vidio. Baš kako je Luka rekao, kao dim kad gledaš onako postrance, oštrih rubova, tanko, prekrasno. Dobro, bilo je i boljih veèeri na JSPu kada je Veil bio sjajniji, no ovo mi je najljepši pogled do sada. Kada su se svi izredali na Vjekinom velikom..teleskopu, uzeo sam stvar (kontroler) u svoje ruke i polako odsetao do drugog, tamnijeg dijela. To mi je bilo tako dobro... polako su zvijezde prolazile vidnim poljem, pravi SF doživljaj. A kad mi je sa ruba u okular polako poèelo dolaziti drugi, sjajniji dio maglice, skoro sam zveknuo sa stolièice! Teško je za opisati doživljaj... maglica je bila tamo, skoro ju možes dotaknuti. A taj dio je dugaèaaaaaak... i prepun detalja koje sam prije tek nekako mutno nazirao i više zamišljao. No ovo je sasvim druga prièa. Pa šetnja traje s jednog kraja maglice, gledaš gdje je maglica tamnija, pa malo sjajnije nakupine, pa onda opet tamnije i na drugom kraju najsjajniji dio koji te opet natjera da na glas trabunjaš pridjeve koji imaju nemoguæu misiju da opišu ono što osjeæaš... još su mi se i smijali sa strane :) Onda sam kontrolerom (bzzzt na EQ6 se jedva èuje) "premotao" taj dio maglice na poèetak i predao štafetu. Uskoro je svima bilo jasno zašto sam buncao za okularom :)

Od Veil nebule smo se odvojili teškom mukom, a otprilike u to doba se polako naoblaèilo. Oduševljeni viðenim, nismo namjeravali tek tako odustati, što se pokazalo kao vrlo pametan potez. U poèetku se ništa pametno nije moglo promatrati, osim Saturna koji je bio nisko na nebu, pa smo ga naciljali u SCTima. Iako vrlo nisko i iza tankih oblaka, za te uvjete je izgledao zaèudjujuæe dobro. Polako je postajao svjetliji i skužili smo da se oblaci lijeno povlaèe. Zapravo, od tada pa do odlaska smo skoro stalno buljili u Saturn, i onda malo pronašli nešto drugo, onda opet Saturn... nisam više pravio bilješke, pa sad ne znam 100% toèno što se sve gledalo, ali u igri je bilo dosta dvostrukih zvijezda i polako je poèelo iživljavanje sa poveæanjima.

Vid je naciljao zvijezde Castora (2.2" separacije) i razdijelio ga bez veæih problema. Gledajuæi ga na poveæanju od (mislim) 500x je izjavio da možeš gurnut prst izmedju njih :) Htjeli smo pronaæi neke dvostruke koje su još bliže, ali u ADI priruèniku smo u listi dvostrukih zvijezdi sa najbližim komponentama našli alfu Riba, separacije 1.7". To je bio pseæi kasalj za Celestrone, ali moj refraktor je posustao. Zvijezdu je bilo vrlo teško dobro izoštriti, i na 266x, a pogotovo na 500x. Da ne prièam o tome kako se na tim poveæanjima sve trese ("..lupa, udara...") i bježi iz vidnog polja. Ak ništa drugo, prvi puta sam vidio kako izgleda nepotpuno razluèena zvijezda, nekako neprirodno, duguljasto, vidi se da nešto nije u redu :) nažalost, prekasno sam se sjetio da sam mogao upotrijebiti MV-1 filter da mi izfiltrira kromatsku aberaciju. Al dobro, bit æe još prilika.

Gledali smo sigmu Oriona, trostruku zvijezdu, ispod Alnitaka ("ona skroz lijevo" u pojasu). Separacije su 13" i 43", ali je Vid uspio prokužiti još jednu, puno tamniju zvijezdu, na otprilike takoðer 13" udaljenosti od primarne (najsjajnije). Probati æu to negdje provjeriti, ako netko skuži je li to zvijezda iz "pozadine" ili smo možda sluèajno upecali asteroid u prolazu, neka obavezno javi! Ah, da, naravno da su izvjesni nestrpljivci morali vidjeti M42, makar je izgledao totalno shugavo (Orion je ujutro još nisko).

Eee, a Saturn je, što se više odmicao od horizonta, bio sve bolji i bolji. Na poveæanjima ispod 300x ga skoro uopæe nismo promatrali! Bilo je i stackiranja dva barlowa što je rezultiralo poveæanjem od 1000x na C8 :) Slika je bila loša, izoštriti je bilo nemoguæe, ali me ugodno iznenadila montaža C8-ice kako je dobro podnosila naša mrdanja po fokuseru. C8 na fork montaži je ovu veèer bio stabilniji od Vjekine kombinacije, ali to je zbog toga što Vjekin scope oèito nije bio dovoljno dobro izbalansiran, pa je Saturn bio malo epileptièan na veæim poveæanjima. Šteta jer je seeing bio izuzetan, a na trenutke smo si umisljali Enckeovu pukotinu, na vanjskom rubu vanjskog prstena (A prsten, kaže moj ADI priruènik :) ). U jednom trenutku koji je trajao možda 1s sam bio 100% siguran da se vidi, no kasnije pukotinu nisam uspio ugledati toliko jasno. Èesto sam se za okularom izmjenjivao sa Lukom kojem se takoðer èinilo da se Encke vidi. Sve to se odnosi na C9.25 jer u C8 slika nije bila toliko oštra. To nipošto ne znaèi da je C8 loš, naprotiv, i u osmici je Saturn bio bolji nego što sam ga ikada vidio. Jednostavno, C9.25 se mogao malo bolje izoštriti i jasnije su se vidjeli neki detalji. Ne znam je li to samo zbog 1.25" promjera više, malo drukèije konstrukcije C9.25 naprema C8 ili Vjekin SCT još uvijek dobro drži kolimaciju iz tvornice...Vid, chekiraj kolimaciju na nekoj zvijezdi pod velikim poveæanjem!

Da nastavim... hm, štajaznam, Cassini uopæe ne moram spominjati, fina tanka linija po cijelom prstenu. Sjena planeta na prstenovima je bila fantastièno oštra u oba teleskopa, unutarnji C prsten se bez problema vidio. Površina Saturna je bila u fantastiènim pastelnim bojama, ekvatorijalni pojas, pa tamniji prijelaz na polovima... promatrali smo do poslije 4 ujutro, a meni još nije bilo dosta. Ne, Saturn nije izgledao kao na fotografijama; bio je neusporedivo ljepši.

Oko Saturna smo vidjeli hrpu toèkica, kao pèelice što se vrte oko meda (baš je imao takvu boju!)... ili kao buhice oko.., ma ne, ne tak, pèelice su romantiènije :) Baš sam komentirao da nisam siguran da su to sve sateliti. Jedan, najtamniji, je bio prilièno blizu Saturnovom prstenu (sa "donje" strane, gdje su prstenovi prema Zemlji). Cartes du Ciel ga je identificirao kao Mimas, magnitude 12.9. Još malo niže od njega, svjetliji, Tethys, 10.2. Onaj koji je bio sa strane je Dione, 10.4.

Gledali smo i Jupiter, samo što je bio vrlo nisko i ništa se nije vidjelo. Da, gledao sam Saturn i u svom refraktoru, nije bilo loše, vidjelo se da je atmosfera mirna, ali nisam baš previše prouèavao :)

Eee, zaboravih: Vid je napravio par piggyback fotki, sa 135mm objektivom i neke još plus 2x telekonverter. North America, Double cluster, M31, sta jos... M33? Ekspozicije su bile po 10tak minuta, jedva èekam vidjeti fotke. Praæenje je popravljao ruèno, sa okularom u koji je umetnuo neke... nešto sa polar scopea? Uglavnom, vidio sam, baš se fino može ciljati zvijezda.

A u Luku se na povratku iz doma svom snagom zaletio Don, (ludi cucak od Vida), pa se razbio po shoderu :)))) heheh, koja scena :)))

Uglavnom...Tonèi i ja smo došli doma (prespavo je kod mene) oko 6. Nisam mogao odma zaspati, svakakvi Saturni su mi se vrtili po glavi :) Jedva èekam sljedeæi JSP :)

P.S.

Zaboravio napisato da smo gledali M76 sa UHCom, totalno dobro. Èak se nasluæivala i maglica izvan onog "little dumbella" koji je inaèe sve što se vidi. Da je bilo tamnije nebo..aaaaa!! :)

A, da, nisam reko ni poveæanja na C9.25 s kojima je Saturn bio dobar: 373x (sa 6.3mm plosslom) i 587x (sa 4mm). Ludnica! A Vid je uglavnom imao oko 300x poveæanje.

Etoooooo

(septembar 2002.)


| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunèev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  |Efemeride |

vrh