am@astronomija.co.yu

 

 

Planete
Na Zemlji
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

aurora borealis
Aurora iz Zaječara

21.11.2003.
U četvrtak 20.11.2003. Posmatrao sam sa prijateljem jako retku pojavu za ovu geografsku širinu, POLARNU SVETLOST.

Videvši na http://spaceweather.com vest da je je počela pojačana geomagnetska aktivnost i da postoji mogucnost da se aurora pojavi i na nižim geografskim širinama, pomislio sam da li ću imati sreće da vidim polarnu svetlost o kojoj sam toliko čitao. S obzirom da je krajem Oktobra aurora viđena iz Zagreba, nadao sam se da će se situacija ponoviti i da ću uz malo sreće zabeležiti takav događaj.

Jozef Šuštar
joza@ptt.yu
Prema severoistoku, odmah ispod Velikih kola pojavljuje se crvena traka i nakon petnaestak sekundi bledi i iščezava. Iznenadjeni i oduševljeni skoro u isti mah konstatujemo :'To je TO !!’

Učestalo pratim promenu geomagnetskog indeksa Kp koji ubrzano raste. Dobar znak! Oko 21 h Kp dostiže vrednost 7 a oko pola sata kasnije vrednost se penje na 8 (od maksmialnih 9). Nebo je jako vedro, i zato proglašavam vanredno stanje: par telefonskih poziva, uzimam aparat i sa prijateljem krećemo na sever, van uticaja gradskog svetla.

Oko 22:45 stižemo na željenu pozicuju. Predstava je već počela...

Vedro nebo. Vidljivost odlična, nema ni izmaglice na horizonu. Na severnoj strani nema većih gradova koji bi smetali svojim svetlima.

Nebo iznad severnog horizonta je neobično svetlo u visini od desetak stepeni i do dvadesetak stepeni sa svake strane u odosu na pravac severa. Prema severoistoku, odmah ispod Velikih kola pojavljuje se crvena traka i nakon petnaestak sekundi bledi i iščezava. Iznenadjeni i oduševljeni skoro u isti mah konstatujemo :'To je TO !!’. Na brzinu montiram aparat. Ubrzo se pojavljuje nova crvea mrlja skoro na istom mestu i pravim jedan snimak sa ekspozicijom od 30 sekundi, sledi drugi snimak ... i Marfijev zakon stupa na snagu ...kraj filma.. nema vise snimaka. Tako je kad se radi na brzinu, bez pripreme. No sada bar mozemo mirno da se prepustimo predstavi.

Odmah ispod velikih kola, prema jugoistoku se vrlo aktivno i često pojavljuje crvena svetlost razlicitih oblika i sirina, ponekad i vrlo uska traka svetla uglavnom vertikalna. Intezitet svetla je u širokim granicama od jedva primetnog do vrlo sjajne.

Levo prema severozapadu, sve do Labuda koji zalazi, je manja aktivnost i pretežno se pojavljuju manje oblasti zelenog svetla uglavnom poput malenih oblaka. Poneki put kao horizontalna iskrivljena traka zelenog svetla ili manji niz zelenih mrlja. Povremeno. Dosta retko javlja se i crvena svetlost.

Sve ove pojave svetla traju dosta kratko uglavnom 15-20 sekundi

Dva puta smo primetili i malo svetliji svetlosni talas koji se jako brzo kreće celom širinom svetlog dela horizonta od vrha ka samom horizontu. Sve se odigrava jako brzo, svetlosni talas se u delu sekunde spusti sa vrha do dna, i pošto nam pogled luta po celoj oblasti uživajuci u igri svetla, sve se završi i pre nego što postanemo svesni šta se dešava, tako da nismo nismo sigurni da možda nije u pitanju neka optička varka.

Oko ponoći imamo utisak da predstava jenjava, i odlazimo.

Sutradan, kad smo napravili slike, ili tačnije sliku, čekalo nas je još jedno razočareje. Onako uzbuđeni i u mraku, zabravili smo da podesimo dalinu na aparatu pa nam je slika neoštra.

Ali poučeni svim ovim, spremamo se za novu predstavu, jos da imamo sreće..

A možda će i biti. Sledeći nalet sunčevih čestica, izbačenih u eksloziji 18.11 iz oblasti oko pege 484, bi trebalo da stigne 22-23.11. Velike pege 486 i 488, i koje su prešle istočni sunčev rub, tek treba da se okrenu prema zemlji., tako da je moguća jaka solarna aktivnost sledećih dana.

Spremite se i vi, pa pored lokalne vremenske prognoze pratite i onu svemirsku na http://spaceweather.com. Možda uspete da vidite divnu predstavu zvanu AURORA

(Novembar 2003.)

vrh