am@astronomija.co.yu

 

 

 Razno
 

 

 

Sadržaj AM

 

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Šta je to astronom amater

Astronom-amater..taj sam termin upotrebljavao sve do pred koju godinu nakon jednog razgovora sa koradom, gdje smo razglabali o o tome sto je "astronom" a sto "astronom-amater" sa danasnjom tehnikom, ozbiljna, "obucena", osoba moze se gotovo ravnopravno ili cak i zaista ravnopravno (ponekad i vise od toga) nositi se sa astronomijom..neovisno o tome je li placena za taj posao ili to cini iz znatizelje, zelje, radoznalosti..ili cega vec nekako je ispalo da je ta razlika izmedju "astronoma" i "astronoma amatera" samo u tome sto su prvi placeni za taj posao a drugi nisu..

kod nas se termin "astronom-amater" vise gotovo i ne koristi.. (u vrijeme procvata radioamaterizma nekako je taj prizvuk "amater" bio ok. danas nekako nije, npr i moj je observatorij /bude za koji dan info i slikice i na am/ "preimenovan", izbacena je rijec "amaterski".. za "zvjezdoznance" - koristi se astronom(i), mladi astronomi - za klince..)

nama na 15min voznje autom, zvjezdarnica visnjan, jedan "amaterski" projekt, radom i znanjem dosegnula je vrhunac u svjetskoj astronomiji na podrucju otkrica malih planeta, observatorij crni vrh, slicni projekt i rezultati u sloveniji..itd eto za vrijeme lanjske vsa (www.astro.hr) djeca su otkrila novi asteroid, a ovogodisnjoj ekipi (medju kojima i moj ucenik - neven) je otkrice novog kometa izmaklo za jedno snimanje..uza sve lineare, nase.. brojne grupe "amatera" organizirane oko raznih institucija itekako rade profesionalan posao mozda je prava istina, kako je amaterska astronomija danas itekako usla u "profesionalne" vode pa se je ta granica izgubila, na nasu, "amatersku" korist osobno, u dusi sam zaljubljenik u nebo, onaj tko se zaljubi u zvjezdane ljepote..sasvim mu je svejedno hoce li uzivati u pogledu dalekozorom na zvijezde ili ce traziti komete (robot teleskopom) jedno i drugo trazi vrijeme i predanost nama (meni) ce promatranje izlaska punog mjeseca biti prekrasno ushicenje, neovisno sto sam to toliko puta pogledao, uspije li moj robot-teleskop (za godinu dana za kada se nadam kompletiranju observatorija) istovremeno na drugom kraju neba pronaci i novi komet, tim ce ushicenje biti bolje i vece mozda, ali samo mozda je proslo vrijeme "klasicnog otkrivanja objekata za amatere", no sjeti se lanjskog otkrivanja nove u strijelcu, nedavnog bradfieldovog otkrica komete sa balkona ili prekjucerasnjeg macholzovog otkrica (takodjer komete) koji su koristili male instrumente i bez aktivne pomoci elektronike/informatike (bez robot teleskopa)..a ima toga..

slazem se sa tobom kako sutra nece ni marino ni maxscope svojim 130/900 newtom, golim okom, pronaci planetu oko alfe oriona, ali znam i ekipu koja za koji dan ide raditi taj projekt..(nesto vecim teleskopom i uz pomoc robota;))

amateri? - da, u dusi. profesionalci? - da, po rezultatima.

sto je sada/danas amaterska astronomija, vjerojatno ju i ti i ja drugacije dozivljavamo, no to nas ne sprijecava da oboje uzivamo u pogledu na svemirske ljepote..

nazalost, u cijeloj prici, mi "amateri" MORAMO odraditi jedan, veoma, veoma znacajn posao, sacuvati nocno nebo za nas i nasu djecu, u istri smo u tome uspjeli (ima jos puno posla, ali, stvari su vise nego krenule, kao i svijest sredine o potrebi ocuvanja zvjezdanog neba)
www.lightpollution.org krenulo se od nule, danas, u istri nema opcine koja ne postavlja iskljucivo ekolosku rasvjetu!, to je danas primarni zadatak "amatera" u sredini u kojoj zive i rade, bez toga "amaterska" bi astronomija zaista mogla umrijeti

pozdrav
Marino

***

"Amater" u astronomiji je kako bi se reklo, odomacen naziv. Mada tehnicki gledano mi zaista nismo amateri. Evo kako ja tu podelu vidim.

Profesionalni astronomi su naravno oni koji se bave profesionalno astronomijom i koji su placeni za to. Pod amatere-astronome zapravo spadaju oni koji nisu profesionalci ali ipak zaradjuju novac i za njih se zna u okvirima astronomije.

Na primer David Levy koji je sa bracnim parom Schoemeker otkrio onu cuvenu kometu "Schoemeker-Levy-9" koja je 1994. godine udarila u Jupiter i za koga verujem vecina od vas zna.
Levy je otkrio na desetine kometa, napisao isto toliko knjiga o osmatranju i teleskopima, pise kao dopisnik za S&T i druge magazine, ali nije profesionalni astronom. Po mome misljenju Levy je pravi amater-astronom.

Mi koji iznesemo teleskop nocu da bi uzivali u osmatranju smo zapravo "rekreacioni" astronomi a ne amateri. Za nas je astronomija i osmatranje pre svega hobi i rekreacija u kojoj uzivamo, pa bi sebe pre trebali nazivati "rekreacionisti-astronomi".

No bez razlike kako nazivali sebe svakako da je uloga svakog "amatera-rekreacioniste-astronoma" zapravo da uziva i ceni lepote i prirodnost nocnog neba. A ako neko kao rekreacioni astronom zeli da uradi nesto vise i ozbiljnije, jos uvek ima mnogo oblika astronomije u kojima ozbiljan osmatrac i te kako moze imati udela i doprineti profesionalnoj astronomiji. Na primer osmatranje varijabilnih zvezda, pracenje novootkrivenih asteroida, suncevih aktivnosti i jos mnogo toga.

Ali moderna astronomija i nauka su ipak u velikoj meri oduzele strast i cari nebeskih dogadjaja pre svega otkrivanja kometa. Vecina novih kometa danas nosi naziv LINEAR ili NEAT, pa otkrica kao Bradfieldova kometa ce postati sve redja i redja. I ne samo otkrice komete vec i sam prolazak i pojavljivanje komete na nocnom nebu nije vise dogadjaj kao sto je bio u proslosti. Moderna astronomija je oduzela misticnost takvom dogadjaju i u ovome se mnogi amateri kao Levy u potpunosti slazu. Da li ste znali da vec sada postoje astronomi koji zahtevaju da se ukine imenovanje kometa i asteroida. Ako bi oni uspeli u svojoj nameri, nestao bi jedan od zadnjih kompletno ljudskih aspekata u astronomiji.

Ja sam i u proslom topiku napisao i sada ponavljam da nisam veliki optimista i da mislim da nasa buducnost u astronomiji nije svetla, i bojim se da ce u buducnosti sve ove aktivnosti koje nam sada stoje na raspolaganju, biti jedna po jedna "oduzete" sve nadmocnijom i prefinjenijom opremom profesionalne astronomije.

No vreme ce pokazati i nadam se da cu ipak ja biti taj koji gresi.

Za sada ipak uzivajmo u pogledu na svemirske lepote kako si napisao. Ali i ako potraga za kometama i ostale aktivnosti mozda mogu biti nadvladane superiornoscu profesionalne opreme, borba za ocuvanje prirodnog nocnog neba je u potpunosti stvar nas koji pored teleskopa u njoj i uzivamo i koji to zelimo preneti u nasledstvo nasoj deci.

Pozdrav.
Maxscope
 

Imate li svoje mišljenje? Ovde ga upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(avgust 2004.)

vrh