am@astronomija.co.yu
 
 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

ANKETA: da li je Pluton planeta ili ne?


Na Forumu AM otvorena anketa na pitanje: Pluton planeta - Da ili Ne?

Evo prvih rezultata:

DA 61% [ 8 ]
NE 38% [ 5 ]

***

... bilo je i na kampu neke price oko Plutona. A samim tim i ostalim planeticama koje pronalazimo. Ocigledno je da astronomi vape za novom klasifikacijom, a cini mi se da ce toga u buducnosti biti sve vise. Cinjenica je da se dragi nam Pluton veoma razlikuje od ostalih planeta - i od jovijanskih i od terestricnih, pogotovo svojom orbitom.
Glasala sam da Pluton NIJE planeta, mada sve zavisi od definicije.
Pozdrav svim astronomima!

Daphne

***

Mislim da zbog istorije a izbog New Horizontsa Plutonu ce pronaci
takvu definiciju da ce ostati kvalifikovan kao Planeta.
Ali moguce su i promene.

Sashastar

***

Polagano.. Nije sve gotovo. Na Letenkci smo culi neke insajderske informacije koje govore suprotno. Za nedelju dana je glasanje, sacekajmo

SrdjanP

***

Da, bas tako. Ovo je i dalje proposal. Sad stvar ide na "big jury"

Ja i dalje mislim da Pluton nije planeta. Ipak je gravitaciono previse zavisan od Neptuna

Inace ovim predlogom http://www.iau2006.org/mirror/www.iau.org/
iau0601/iau0601_resolution.html
  dodaje se jos jedna vrsta planeta. Znaci pored planeta Zemljinog i Jupiterovog tipa, postojace i planete plutonovog tipa, odnosno Plutoni (Plutons).

Sich

***

Sredu, 16. avgust, neki su nazivali i «velikim praskom», pošto je «komitet za definisanje pojma planete» objavio nova pravila o tome šta spada među ta kosmička tela. Rezultat cele uzbune bi mogao da bude novi raspored planeta u Sunčevom sistemu.

Svaki osnovac na Zemlji zna da ima 9 planeta. Ipak, taj broj mogao da postane i 12. Komitet astronoma raspravlja o ovom pitanju već 2 godine. Iako su neki želeli da Pluton skinu sa liste planeta, zbog male veličine, odlučeno je da se promeni definicja pojma «planeta».

Nil De Gras Tajson, iz "Hejden planetarijuma" kaže da je kriterijum prost "ako je telo okruglo, onda je planeta".

To znači da sada među planete spadaju i tri sitna nebeska tela, za koja se verovalo da su previše mala.

Evo kako bi izgledala lista - Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Ceres – koji je bio asteroid, zatim Jupitaer, saturn, Uran, Neptun, Pluton, Haron – najveći Plutonom mesec i na kraju misteriozno malo telo poznato kao «Zina». Ukupno 12 planeta.

Sve knjige i svi naučni filmovi, koje smo gledali kao klinci, moraće da budu prepravljeni. Nije baš tako dramatična situacija kao uvođenje novog slova u abecedu, ali ako se astronomi – koji su se okupili u Pragu – saglase - Nil De Gras Tajson ima sledeću poruku:

«Za sve koji su učili da je u Sunčevom sistemu 9 planeta – žalim, to je bilo pogrešno.»

***

Sashastar

Glasao sam protiv Plutona, mada sam veoma zadovoljan odlukom komiteta. Ovim ce se broj planeta tokom godina prosiriti na preko 100.

Zanimljivo je da je tim naucnika koji je otkrio ovu, sada 12-tu planetu ubedjen da objekata vecih od Plutona ima na stotine. Misle da ce pronaci daleko u Kajperovom pojasu (a i dalje) i planete velicine Marsa a mozda cak i Zemlje.
Sjajna stvar.

Ipak, iznenadila me odluka da sve sto je okruglo i vece od 800 km bude planeta. Ko ce pamtiti tolike planete.

SrdjanP

**

Verovatno je neko mozda primetio ovaj apsurd televizijski
koji se granici sa neukusom, neznanjem i ko zna sa cime jos.
Na vestima naseg prvog programa govorili su upravo o ovom
medunarodnom sastanku Astronoma u vezi planeta i pritom
su prikazli dva intervjua jedan od naseg Astronoma a zatim
potpuni apsurd jedan komentar od jedne astrologinje.
Zar je moguce da je potreban komentar jednog astrologa povodom
ove vazne svetske odluke o planetama.
Ovo je stvarno sramota imati ovakvu televiziju
koju pritom jos i placamo.
Sa ovakvim prikazivanjem astrologija se izjednacava sa Astronomijom.
I kako onda da uticemo na ljude da razgranice nauku od ................

Vrlo razocaravajuce

Sashastar

Definitivno planeta.
Na stranu detalje o gravitaciji Plutona i slicne "tehnicke" karakteristike, Pluton ne zasluzuje da izgubi status planete koji ima vec 76 godina a ni zbog samog Tombe.
Tomba je proveo zivot sa saznanjem da je upravo on pronasao dugo trazeni objekat i zasto bi mu sada oduzeli tu titulu,.... i to upravo na stogodisnjicu Tombinog rodjenja.
Sta onda raditi? Prestampati sve knjige i enciklopedije gde se Tomba navodi kao pronalazac devete planete, Plutona?
Kako bi se osecao da je jos uvek ziv? Ne zasluzuju to ni on, ni Lowell ni Pluton.
Uostalom, bez razlike na odluku IAU, Pluton ce za mene zauvek ostati planeta.

Maxscope

http://astronomija.eclipsedminds.org/viewtopic.php?t=960&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Imate li svoje mišljenje, imate li temu za priču? Ovde je upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/


Komentar?

Vaše ime:
Vaš e-mail:
Predmet:
Vaš komentar:

 

AM SCG

 

 

 

(23.01.2550)

vrh