am@astronomija.co.yu
 

Potražite u AM

 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Dvogled

 

Evo npr. ja sam veceras ispitivao razliku u slici koju daje ruski Tento 10x50 i optisan Leo-III aotec 10x50. RAZLIKA JE MINIMALNA! Iako ovaj prvi ima Bak-4 prizme, multi coated sociva, a ovaj drugi Bk-7 prizme i jednom presvucenu optiku, razlika u slici je zaista toliko minimalana da cu koristiti kineza, koji je laksi i ima ulaz za postavljanje na stalak!

Zaista sam ocekivao vecu razliku, ali to je to!

Mozda kad bi se mogla nabijati veca uvecanja, mogla bi se uociti bitna razlika. Mirne duse mogao bih nabaviti optisana od 60 ili 70 mm, ako nisu losiji od ovog. Seti se samo da je Bobo rekao da je bio ocaran slikom koju je da njegov 15x70 (dok je trajalo), a verovatno se tu ne radi o boljoj optici nego sto sam opuisao, jer ne bi bilo dozvoljeno da prizme setaju u kvalitetnim socivima!
Zato, samo napred! Voleo bih da mi koji se bavimo binokularnom astronomijom imamo veci kontakt i razmenjujemo svoja iskustva!

andromeda 2

***

Andromeda 2, pitanje: od kuda si testirao ta dva dalekozora? Ako je iz grada, normalno da je razlika minimalna jer se vidi puno manje zvijezda! Takodjer, za pravi test bi trebao oba dalekozora imati na stativu, potresanjem ces slabije uociti razne distorzije i eventualnu neostrinu. Slazem se da je tezina dosta bitan faktor kod dalekozora, a takodjer je istina da se danasnja optika lakse moze napraviti bolje od one stare. Sto se tice izduzenih zvijezda na rubovima vidnog polja, to je normalna stvar jer dalekozori obicno koriste okulare tipa kellner i njihove wide field (ok, sirokokutne, da ne bi sad netko zanovijetao ) verzije.

Dalekozor koji mene interesira (Pentax 10x50 PCF WP II) ima odlicnu ostrinu sve do ruba vidnog polja (koje nije sirokokutno!), jako dobre coatinge (Pentax SMC coating je medju najboljima!) i prema nekim usporedbama pokazuje zvijezde za cca 0.2-0.4 magnitude tamnije od Nikona iste klase. Takodjer, fokus se moze blokirati, sto je vrlo korisna stvar jer cesto pritiskom okulara na oci (ili obrnuto? ) pomaknem fokus. Cak i namjestanje dioptrije na jednom od okulara ima tzv "click-stop", dakle relativno fiksne pozicije. I za kraj, napunjen je dusikom, da bi bio otporan na vlagu i da se objektivi ne magle!

E sad buduci da to sve zvuci vrlo..hm..napuhano, ne kazem da su drugi dalekozori losi! Dapace, kineski 50mm dalekozori su odlicna stvar! Da, rekao sam da je 15x70 bio impresivan (i dalje kod toga stojim!), medjutim sada mi je neupotrebljiv, osim da ga rastavim i napravim nesto od toga. Samo kazem da kod tih vecih jeftinih dalekozora treba biti jako oprezan. Meni strasno fali jedan dobar dalekozor koji se moze drzati u ruci i kod kojega se necu stalno muciti sa izostravanjem i drugim mehanickim problemima zbog jadne kvalitete izrade.

No bez obzira na sve to, jedan prosjecan dalekozor je puuuno bolji izbor i omogucava kvalitetnije promatranje i uzivanje u nebu nego neki jadni teleskop oko kojega se uglavnom stalno moras muciti umesto da uzivas i gledas! To je glavna razlika, a odnosi se i na loseg vs. dobrog dalekozora - dobar instrument ce ti omoguciti da se manje bakces sa njime, a vise (i ugodnije) potrosis vrijeme na ono sto je bitno - promatranje!

Bobo
 

Imate li svoje mišljenje, imate li temu za priču? Ovde je upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh