am@astronomija.co.yu
 

Potražite u AM

 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Astrofotografija
 

Pisuci i citajuci sve ove forume, topike i textove o astrofotografiji uvidjam da je sve manje i manje naslova i uopste pisanja o staroj, i jos uvek dobroj SLR kameri i 35mm. filmu.
I sam u potrazi i zelji da nabavim tu digitalnu SLR kameru, sada na izgled vec pomalo zabacene u kutku mog "astronomskog" ormara, kao relikvije stoje stare 35mm. Minolta, Pentax, Yashica.......
Hoce li kada napokon stigne taj novi digitalni Nikon D70s, ili Canon 20d ove stare SLR zavrsiti u nekoj kutiji kao podsecanje i relikvije na neko staro, proslo i sve vise zaboravljeno vreme?
Sve je teze i teze videti fotografiju nekog objekta na nebu nacinjenu starom 35mm. kamerom. Sam pogled na one fotografije u galeriji S&T ili Astronomy magazina koje nas ostavljaju bez daha i sa ogromnom zeljom da i mi nacinimo tako neko remek-delo, vec i bez citanja nagovestavaju da je fotografija nacinjena nekom SBIG, ili FingerLakes kamerom koja kosta kao prosecan automobil.
Tim pre me je nedavni razgovor sa jednim od "oldtimera" astronomije po imenu Faan veoma zacudio.
Covek, astronom sa 40-to godisnjim iskustvom i koji danas osmatra bez ikakvih mapa vec samo uz pomoc trazioca i njegovog vernog 12" dobsa, bez po muke uspeva da pronadje naseg "galactic wonderer"-a, a koga uzgled moj "Go To" kompjuter ni uz pomoc deset GPS satelita ne bi pronasao.
Posmatrajuci zid oblepljen fotografijama raznih nebeskih objekata u astronomskoj radnji gde Faan radi, i neobavezno komunicirajuci o astrofotografiji i fotografijama na zidu ocekivao sam da ce mi Faan reci da je te fotografije nacinio sa nekom od najboljih modela astronomskih CCD ili digitalnih SLR kamera.
Umesto toga Faan mi je pokazao staru, istrosenu 35 godina staru Olympus OM1 kameru.
Danas kada Kodak vise ne pravi "Technical Pan" film i kada Fuji vise ne pravi "Superia" film, i kada je uopste pitanje ne da li ce, vec kada ce film nestati i u potpunosti biti zamenjen digitalnom tehnikom, takodje je pitanje sta ce biti sa astronomima kao Faan.
Sa pomalo setom Faan kaze kako u frizideru jos uvek ima 10-tak rolni Kodakovog Technical Pan filma, koji se uzgred vise nigde ne moze naci.
Faan ih sam takodje razvija sa obzirom da je sve teze naci nekog fotografa koji razvija specijalne crno-bele filmove kao ovaj Kodak TP.
A sta ce biti kada Faan potrosi te zalihe Kodakovog filma?
On sam opet priznaje da ne zna.
Hoce li se moci priviknuti na nove metode CCD-a i kompjuterske obrade. U njegovim poznim godinama, priznaje opet da je to veoma tesko.
Ne zato sto ne moze ili ne zna. Vec zato sto je za njega 35mm. kamera nerazdvojni deo astronomije.
Ako bi imao 10.000 dolara da kupi odlicnu CCD kameru, Faan kaze da bi opet verovatno pravio kvalitetne astro-fotografije. Po njegovom misljenju, sve digitalno ispod toga se ne moze ni pribliziti njegovom Olympusu.
Da li je on uopste u pravu kada to tvrdi?
Ocigledno da kao sto su pre par godina "oldtimer"-i kao Faan sa nipodostavanjem gledali na prve teleskope sa "GoTo" kompjuterima u astronomiji, tako isto sada gledaju na CCD.
Samo su ovoga puta iz nekog samo njima poznatog razloga mnogo tisi......

 

Imate li svoje mišljenje, imate li temu za priču? Ovde je upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh