am@astronomija.co.yu
 

Potražite u AM

 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Ljudi na Marsu, kada?
 

Kao sto se iz naslova moze videti, zanimaju me vasa predvidjanja... Od malih nogu pratim desavanja u Astronomiji u svetu i mislim da je tehnoloski apsolutno ostvarivo, ne znam koga to "loze" da su pare problem!

Skyw@lker

Necu da obrazlazem , ali recimo 2030. u najboljem, 2050. u najgorem slucaju...

Dule_smor

Ako pođe sve po redu, bez grešaka i problema realan okvir je između 2020 i 2030 sa velikom šansom da se to desi tek nešto posle 2020. godine. A ako se projekti Prometeus i narocito projekat povratka coveka na Mesec (od 2015 do 2020) pokazu uspesnim stvaranje kolonije na Marsu bi trebalo da usledi par godina posle toga.

Nemojte zaboraviti i projekat AURORA za koji ESA ima ogromnu podršku u Evropi. Jedan od ciljeva AURORE je i spuštanje čoveka na Mars do 2030 godine. ESA ima tehničkih i finansijskih mogucnosti da ovo uradi sama, ali ukoliko se udruzi sa NASA-om (veoma izversno) i Ruskom svemirskom agencijom (još izvesnije) spuštanje će se desiti bar 10 godina ranije.

Naravno, mnogo toga može naopako da krene, ali gore pomenuti scenario je najrealniji.

I ne, zaista nemamo tehnologiju koja bi nas sigurno i jeftino spustila na Mars. I da, pare su ogroman problem. Pa nama tek svako drugo spuštanja robotskih sondi uspeva. Stotine milijardi evra su luksuz koje sve agencije zajedno u ovom trenutku sebi ne mogu da priušte.

SrdjanP

nazalost, zasigurno nece prije 2025!
vrlo tesko prije 2030,
moguce oko 2035-2040,
a svakako se nadam prije 2050, svakom godinom kasnije od toga ja ci imati preko 8banki godina i biti ce sve teze dozivjeti to!

marino

ako se resi projekat za Mesec i to uspesno
tek se onda moze ocekivati neke sanse i za Mars
po mom misljenju sam covek sa svojim fizickim i psihickim potrebama
i njegovoj sigurnosti je glavni problem
oko toga se sve vrti sto se tice tehnoloskih problema za let na mars
o novcu tek nevredi rapravljati
meni bi mnogo znacilo kao i svima ovde da to bude sto pre
ali
optimisticki posle 2025

sashastar

Amerikanci su na Mesec otišli zbog trke sa Rusima a ne zato što su tamo imali važnog posla. Apolo program i nije nastavljen jer je veoma skup a nisu više mogli da se sete šta bi još astronauti tamo mogli da urde. A sada više nemaju sa kime da se trkaju pa je pitanje šta da ih motiviše da se tolike ogromne pare ulože u projekat odlaska na Mars. I ove priče o povratku na Mesec su po meni pod znakom pitanja. Malo promena u Američkoj administraciji, malo kriza i projekat će biti obustavljen. Evo, Evropska unija je već u krizi zbog ovih ustavnih problema.

NShappy

Netko je spomenio MOTIV. Mislim i ja da su za odlazak na Mjesec imali jak motiv, ali ne znam doista jak motiv odlaska na Mars (sama ideja da covjek hoda Marsom je lijepa i cudesna, ali samo za nas pjesnike i astro sanjare. Za one koji ulazu novac, treba sigurno jos nekoliko dodatnih motiva).

Nisam za kolonizaciju Marsa i tamo neke Europe ako se ne pokazemo sposobni kolonizirati najprije Mjesec. Znamo da na Mjesecu imamo zracenja koliko hoces, ali neka se onda smilsli neka mogucnost zivota ispod povrsine Mjeseca (sto bas i nije nesto zabavno...) ili neka se smisli nekakva odbrana od stetnog Suncevog zracenja.

Mislim da bi nam Mjesec trebao biti skola odn. odskocna daska za sve iduce pothvate kolonizacije.

I na kraju krajeva: koliko su zracenja pokupili astronauti koji su boravili na Mjesecu? Malo, srednje, puno, opasno?

Ako se tehnologija protic zracenja od onih godina covjekova spustanja na Mjesec nije RAZVILA, onda....nam je to na sramotu. Vaznije je da ipak imamo jace bombe za samounistenje! Bljak!

Gugi

sto se tice napretka, u mojim textovima u am, sam vec naglasavao, iskorak kine sa sojuz tehnologijom (sojuz je inace konstruiran zbog ruskog odlaska na mjesec!) i let do mjeseca (orbita oko mjeseca) i nazad nije problem!, tako bi nesto moglo malo ubrzati amere..novi ruski brod kliper, nema frke za ici do mjeseca i nazad..tu je sada problem sto raditi tamo..igrati se u pijesku?

kada se netko usudi otici do mjeseca i nazad, tada ce se ameri pokrenuti, prije toga nece, njima je jedino stalo da se izvuku is shuttle tragedija koje slijede:(

nazalost, u ovom trenu jedino ameri mogu nac love za takve egzibicije, mozda uskoro i rusi budu htjeli/mogli, vjerojatno ce stvari biti jasnije kada rusi preuzmu iss, jer je ocigledno da je ona amerima samo smetnja

marino

marino tacno je to sto si rekao
ali kad bi se sve tehnoloske sile udruzle ne bi bilo
nikakvih problema za razvoj astronautike
problem je sto ameri hoce da su glavni u svemu
a shuttle im je kost u grlu

sashastar

Zaista zanimljivo, ali mozda mi samo ovo sve posmatramo iz aspekta danasnjice u kojoj zivimo, mada svi znamo koliko tehnika i tehnologija napreduju! Pa ako je 1969 mogao covek da hoda po Mesecu sta ga sprecava da do 2020-30 hoda i po Marsu!? Pogledajte danasnje kompjutere, nanotehnologiju, materijale kojima raspolazemo, jer su skuplji u odnosu na pre.... oko 40ak godina!!! Ja idalje mislim da je problem usijane glave politicara - sta mislite koliko godisnje Amerika potrosi na vojsku? A koliko bi unapredilo covecanstvo kada bi grupa naucnika, doktora, psihologa otisla na neki drugi svet - sada je trenutno rec o Marsu? Jeste skupo i rizicno ali ne moze da se meri na nivou svesti ljudi (globalno) kada kazemo - "eno ga rover na Marsu" ili "covek koraca Marsom". Za mene je i jedno i drugo iskustvo uzbudjujuce ali govorim o nacijama, o globalnom napredku svesti ljudi... Nego da ne filozofiram vise...

Skyw@lker

Prema nekim proracunima amerika potrosi godisnje
na proizvodnju oruzja , pa za proizvodnju oruda , onda raznog
istrazivanja , pa za silne plate itd
potrosi oko 100 milijarde zelembaca i to bez preterivanja
narocito ako ratuju sa nekim a to se nazalost stalno desava
zamislite tek da se to potrosi za astronautiku

sashastar

Vojni budzet amerke za fiskalnu 2005 godinu je 420 milijardi dolara.
Inace za 4 godina njihovo ulaganje u odbranu i vojsku je povecano za 120 milijardi dolara!!!

Svaki amerikanac dnevno izdvaja za vojsku oko 3.5 dolara!
Svaki amerikanac dnevno za NASA-u izdvaja 19 centi!

Sta reci?

Sich

Niko nije rekao da nema para. Samo je pitanje da li će ga ulagati kako bi mi voleli. Meni se čini da neće. Čak sam siguran. Ulaganje u vojsku Amerima (i njihovim kompanijama) donosi još i još novca. A letovi na Mars ne donose ništa. Sem čeprkanja po povšini. Komercijano nema šta da se istražuje van zemlje.

NShappy

....

Nastavak razgovora pročitajte na:
FAMA, Forum Astronomskog magazina >>

 

Imate li svoje mišljenje, imate li temu za priču? Ovde je upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh