am@astronomija.co.yu
 

Potražite u AM

 
Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Je li ovo dobar teleskop? (ii)
 

http://www.telescopes.com/products/Meade_E...ripod_6344.html

Ako bi neko bio voljan da mi objasni da li je dobar ovaj model za pochetnika, kazu da je najprodavaniji model u zadnje 3 god. Koshtao bi me u evropi oko 450 $ sa transportom i carinom, i da li imate neki bolji predlog mozda. Ovaj mi se svidja jer ima autosearch pa ce mi biti lako da pronalazim objekte na nebu za pochetak

Chak sam nashao na nekim stranama da se prodaje i za 229 $ ali mi telescope .com izgleda sigurniji.

Vizant

****

Evo ja cu da probam... Ja iskreno nisam gledao kroz taj teleskop, ali jesam kroz slicne....E sad...Da li je dobar za pocetnika...?Pa zavisi meni je bilo zanimljivo 5-6 puta sto ne mora da znaci da tebi nece biti duze....Nista spektakularno nisam video....Mesec je bio najbolji,Merkur iVenera kao polu-mesec,Mars je dobar kad je u opozicijiJupiter- OK,vide se io,evropa,ganimed i kalisto i neki detalji,Saturn je lep vide se prstenovi bez problema ali nema detalja,Uran je samo tackica,a ostalo nisam ni pomisljo da trazim.....eto toliko valjda tije malo pomoglo....

Miranda

****

OK, necu mnogo da pametujem.
Jednom sam davno gledao kroz takav teleskop, samo kroz ETX60mm. To je bilo na M-maratonu 2001. na Letenci. Teleskopce je nesumnjivo imalo dobru optiku cim je covek nasao kroz njega M51 dok se kroz moj 76mm njutn nije videlo nista...
Znas kako, za Amerikance je to savrsena stvar buduci da oni vole automatizovane stvari.
Njima je mnogo lakse da tako nesto odnesu na opravku ukoliko dodje do kvara. Sad, mene zanima gde ces ga ti reklamirati?
Ne znam, mnogo je $450 za sve to...za tako mali teleskop. Bolje uzmi neki manji njutn za te pare pa makar bio to standardni 114mm (ali f/8, nikako f/4.5).

telescopes.com je ok sajt.
telescope.com je sajt "Orion" teleskopa. I oni su ok.

Gucic

****

Da li ti je ovo najveci razlog zasto zelis ovaj teleskop?
Zato sto ima "autosearch", i sto ce pronalaziti objekte umesto tebe?
Tvoja licna stvar ako ti je to razlog, ali trebas znati da te "autosearch' nece nauciti astronomiji, da te nece nauciti orijentaciji na nocnom nebu, da te nece nauciti kako da nadjes objekte koji se ne nalaze u njegovoj memoriji, da te kao pocetnika nece nauciti nicemu.
A to verovatno znaci da ako se baterije istrose, osmatranje ce biti gotovo za tebe jer neces znati sta trebas raditi i kako osmatrati koristeci svoj mozak i svoje znanje o astronomiji.
Toliko o tome.
Sto se tice ETX 70 teleskopa, on je najmanji u ETX seriji (ETX 60 se vise ne proizvodi) od cetiri modela: ETX 70, ETX 90, ETX 105 i ETX 125.
ETX je skracenica za "Everyone`s Telescope".
Dok su tri veca modela "maksutov" optickog dizajna, najmanji ETX 70 koji ti zelis nabaviti je kratkofokusni akromatski refraktor a ne Maksutov.
ETX Maksutov dizajn je superioran koncept maximalnih performansi postavljen u malom paketu, ili malom tubusu ako zelis, a koji pri tome relativno nije skup.
Nazivaju ih "Questar clone" asocirajuci na mnogo poznatije i skuplje Questar maksutov teleskope iste velicine a koji kostaju preko 3.000 dolara.
Da si napisao da zelis neki od ova tri modela, slozio bih se da su odlicni i da vrede.
Ali u slucaju najmanjeg ETX 70 refraktora, prica je malo drugacija.
Na sajtu naravno pise sve najbolje o njemu, pogotovu o "razor sharp image", ali realnost je sasvim drugacija.
Kako je u pitanju kratkofokusni akromat, ovom teleskopu nedostaje ostrina pri vecim uvecanjima sto je veliki nedostatak, jer se zapravo radi o teleskopu namenjenom za osmatranje Meseca, planeta i svetlijih objekata dubokog neba.
ETX 70 ipak ima dobrih strana.
"Go To" kompjuter (ili "autosearch" kako si ti napisao), zaista pronalazi i prati pronadjene objekte veoma solidno i tu nema zamerki.
Njegova refraktor optika od f/5, je odlicna za sjajnije objekte dubokog neba koji ce pri MALIM UVECANJIMA biti prikazani veoma ostro i sa dosta detalja.
Mogu da ti pruzim jedan dobar savet.
Ostrinu pri velikim uvecanjima ces poboljsati ako uz ovaj teleskop budes koristio kvalitetan "Barlow".
Zato ti savetujem da obavezno uz teleskop nabavis i kvalitetan "Barlow".
Sto se tice tog "autosearcha" na ETX 70, trebas znati da to nije "Autostar 497" koji u svojoj memoriji ima 30.000 objekata koje moze naci umesto tebe. Sa ovim "Autostarom 497" su opremljena tri maksutova iz ETX serije.
ETX 70 je opremljen sa manjim modelom "Autostar 494" koji u svojoj memoriji ima svega 1.400 objekata koje moze naci.
Na kraju ti ipak necu dati savet da li da kupis ovaj teleskop ili da vidis za nesto bolje. Mislim da ti za tako nesto bolje mogu pomoci astronomi koji zive tamo i koji bolje poznaju situaciju oko toga sta se tamo moze naci i kupiti. Ja to ne znam pa u to ni ne zelim da ulazim.
Pozdrav.

P.S.
ETX 70 nije najprodavaniji teleskop u protekle tri godine, vec cela ETX serija.

Maxscope

****

Eto upravo takav savet sam i trazio. Sto se tice kontakta sa astronomima ovde ne verujem da cu moci da dodjem do takvih konatkata svedjani su prilicno zatvoreni ljudi i treba vremena da se upadne jel u neku organizaciju, bar moje iskustvo mi to govori a ovde sam 8 god. Zasto sam ja bacio oko na bas taj, pa nije mnogo skup, prilicno je automatizovan i mali je, a ja zivim u stanu, sa dvoristem ali u stanu tako cu morati da ga prebacujem unutra napolju tako da mi za pocetak dok se ne nauchim ta portable varijanta odgovara. Service ne postoji u shvedkoj vec u nemachkoj ali to funkcionishe izvanderdno raspitao sam se vec, chak u garanciji snose sve troshkove transporta a garancija je mislim 1 god. I milsim da kad ga budem prevazaisao lako cu ga prodati i kupiti bolji. Sad naravno interesuje me ako mislis da je pogresno resenje za uchenje, jer mene ne zanima bas ono da je sve tako i da nishta ne nauchim naprotiv zelim sve da nauchim, daj mi neki savet sta je mozda bolje u toj klasi cene sta bi ti nekom svom prijatelju savetovao na pr, ako mislish da je ovaj autosearch previshe ogranichen jer chovek nista ne nauchi shto se i slazem naravno s tobom.

Vizant

****

Sta bih savetovao svom prijatelju?
Pa, savetovao bih mu da sta god zeli da kupi, da to prvo proba, pogleda, da se dobro raspita i bude 100% siguran da ce mu to odgovarati pre nego sto kupi.
U tvom slucaju stanje je drugacije. Cudi me da se u Svedskoj ne mozes informisati u nekom astronomskom klubu, ali ako je vec tako kao sto si ti napisao, veoma je tesko pruziti ti neke savete a moze se reci i nezahvalno.
Ja cu ipak da ti napisem moja misljenja a ti izvuci savete sam ako mislis da ima neki koji vredi.
....................................................................................................
Poznajem coveka za koga ne bih mogao reci da mi je prijatelj, ali se sretnemo neki put na "star party".
Covek je doktor, veoma bogat. Od opreme ima samo teleskope koji vrede preko 20.000 dolara. Ima jedan "Celestron CG 11", ima "Astro-Phisycs 155 Starfire 6" apo refraktor" i pored toga "Meade 178 7" apo refraktor" na "Meade LX 750" tripodu.
Ovaj Meade je ogroman teleskop i ne znam da li si ikada imao prilike da ga vidis uzivo. Za ovdasnje prilike nista od ovoga ne bi bilo cudno, da taj doktor ne zivi u apartmanu sa terasom. Samo 750 tronozac tezi oko 50 kg.......
Ja licno opet zivim u kuci sa dvoristem. Od teleskopa imam 6" refraktor koji mi ne stoji stalno napolju vec u kuci i to u podrumu (koji nije naravno vlazan).
Kada se spremam za osmatranje prvo iznesem tronozac, pa onda kontrategove, pa tubus, pa sto i stolicu, pa dva kofera opreme, pa jos dva kofera opreme, pa sprovedem struju napolje, i na kraju sveske atlase i druge sitnice.
Sve u svemu to je oko osam puta unutra-napolje i sve zajedno najmanje pola sata dok sve ne sastavim i spremim. Isto vazi i ako idem negde dalje kolima.
Osam puta od podruma do kola.....
Nikada nisam mogao razumeti ljude kojima je portabilnost toliko vazna da su spremni zrtvovati i kvalitet, i vece uzivanje mocnijim (i vecim) instrumentom, zarad portabilnosti i brzine........ne razumem ni tebe.
...............................................................................................
Sta bi dobio sa "autosearch" ili "Go To" kompjuterom na ETX 70?
Apsolutno nista.
Koliko zapravo od cene celog ovog teleskopa odlazi na "Go To" kompjuter? Pola, rekao bih mada ne sa sigurnoscu. Recimo trecina cene.
Vredi li taj mali Go To Autostar 494 trecinu cene.
Apsolutno ne vredi.
Sta dobijas sa tim 494? Koje mogucnosti? Sta ce pronaci na nebu za trecinu cene teleskopa?
Ono sto ces ti sam pronaci za par meseci vezbanja i sticanja iskustva.
"Autostar 494 Go To" kompjuter ima u memoriji nesto malo preko 1.400 objekata.
Od toga ima ceo Mesierov katalog od oko 100 objekata, koje vecina amatera zna da pronadje sluzeci se samo mapom. Jesi li procitao u Astronomskom Magazinu o Mesierovom Maratonu odrzanom u Hrvatskoj gde je ta devojka (ne secam joj se imena) pobedila pronasavsi skoro sve objekte. Ili Novosadski Mesierov maraton gde vecina ucesnika moze pronaci skoro sve objekte. Nista narocito niti nesto gde ti treba kompjuter. Dalje memorija 494 sadrzi ceo Kaldvelov katalog koji je slican Mesierovom i nesto maglina i galaksija...sve u svemu oko 400 objekata koje ces vecinom sam biti u mogucnosti da pronadjes tokom vremena.
Dalje memorija sadrzi oko 400 dvostrukih, 200 varijabilnih zvezda i skoro 300 "obicnih" zvezda. Opet nista narocito i tesko za nalazenje uz pomoc atlasa.
Memorija sadrzi jos oko 50 vestackih satelita (da li ove iko ikada osmatra?) i nesto kometa i asteroida koje uostalom i ne mozes uvek osmatrati sto zavisi od njihove udaljenosti i magnitude (sjajnosti).
O da, memorija sadrzi i sve planete i jedan Mesec.
MESEC?
Kome treba kompjuter da pronadje Mesec? :-)
Ako vec zelis teleskop sa "Go To", onda je Autostar 497, cija je memorija 30.000 objekata mnogo bolje resenje. Taj kompjuter vec vredi jer moze pronaci mnogo teze i eludnije objekte kao sto su mnogi iz NGC kataloga.
Ja bih radije stedeo za taj "Go To".
Mnogi iskusni amateri koriste "Go To" sve vise iako su ispocetka bili protiv njih. "GoTo" ima prednosti, jer osmatranje cini duzim ustedom vremena potrebnog za pronalazenje nekog objekta, ili kada je delimicno oblacno na primer gde se stedi vreme. Mnogim iskusnim amaterima koji znaju nebo "na pamet", GoTo sada sluzi dobro, jednostavno mrzeci ih vise da iznova traze neke iste objekte koje znaju takodje "na pamet".
Upitaj se ponovo koji je tvoj osnovni razlog iz koga si se odlucio za "GoTo" teleskop.
...........................................................................................
A sta je sa optikom vs. "GoTo"?
Kod manjih "GoTo" teleskopa, zrtvuje se kvalitet svakog osmatranog objekta koji se pronadje. Za istu cenu od 300-400 dolara koliko kosta najmanji "GoTo" teleskop moze se kupiti nesto sledece:
Veci 90mm do 105mm Maksutov teleskop; 90mm refraktor dugacke fokalne duzine (regularnog tubusa); 130mm Newtonian reflektor; ili 6" do 8" reflektor "Dobsonian".
Svi ovi gore navedeni teleskopi ce pokazati objekte kao mnogo sjajnije, ostrije i veci izbor udaljenijih objekata koje samo sam treba znati pronaci.
Zvezdani atlasi i "star-hopping" knjige i vodici su jeftina zamena malim "GoTo" kompjuterima.
Naravno, koriscenje mapa i "star-hopping" zahteva poznavanje neba i barem osnovno poznavanje astronomije i kretanja nebeskih tela, sto na dalje staze vodi ka vecem interesovanju i blizoj ljubavi prema zvezdama i astronomiji.
(Na istom sajtu koji si postavio u prvom javljanju a koji sam na kratko posetio ima "Hardin Optical 8" dobsonian" za istu cenu kao ETX 90. Konus motor maksutov "Max 90' kosta 250 dolara......)
...........................................................................................................
Sta god da odlucis kupiti, bilo koji relativno jeftiniji teleskop ili bilo koji opticki sistem ima svojih vrlina i mana.
Cak i bilo koji od tri ETX maksutova koji su neuporedivo bolji od ETX 70, imaju svojih mana. Njihova optika je f/13.8 sto cini vidno polje veoma uzanim je verovatno najveci minus. Tocak fokusera je veoma tesko dohvatiti kada je teleskop uperen prema zenitu, i "Autostar 497" je veoma dobar, ali sa obzirom na alt-az viljuskastu montazu, teleskop mora biti pravilno postavljen inace nece raditi dobro. Vibracije kod bilo kog ETX-a su velike osim ako je teleskop postavljen na "Deluxe field tripod", najduzi perod prilagodjavanja na promenu temperature..............
Akromatski Refraktor pate od kromatske aberacije. Apokromati su preskupi. Newtone periodicno moras kolimirati inace pate od kome na kraju vidnog polja. Schmidt-Cassegrain imaju najvecu sekundarnu obstrukciju, itd.
Vrline i mane svakog teleskopa mozes nabolje videti ako imas mogucnosti da ga probas i da se o istome raspitas.
Zato sam ti napocetku i napisao da je to najbolji nacin da kupis sta ti odgovora iz prakticnog iskustva i na osnovu onog sto si osprobavanjem i razgovorom saznao. Iz istog razloga sam ti napisao da je za mene ovo nezahvalno, jer sta ako ti direktno napisem da uzmes 8" dobson, ti me poslusas a posle iz nekog razloga zazalis, mozda zato sto je veliki, ili ti se ne svidi montaza ili neki treci razlog.
Zato i ne mogu da ti dam direktan savet kupi ovo ili ono.
Ali sledeci savet je i jedini savet koji ti dajem iz sopstvenog iskustva.
Ja sam vec bio krenuo u radnju da uplatim za 10" LX 200 bez da sam ga ikada posmatrao kroz njega i bez da sam ga izbliza i licno probao i osmotrio.
Odustao sam samo zbog "star party" koji se odrzavao tog vikenda a na koji sam zeleo otici i nisam zazalio.
Probao sam i pogledao kroz mnoge SC Meade i Celestron razlicitih velicina i za koje sam zakljucio da mi se ne svidjaju niti mi odgovaraju.
Veliki dobsoni mi jos manje odgovaraju.
Ali refraktor, pa makar i akromatski i ekvatorijalan montaza je moj idealan teleskop. Odgovara mi komfornost osmatranja, svidja mi se ono sto osmatram i vidim kroz njih, kromatsku aberaciju sam veoma ubalzio upotrebom takozvanog 'minus violet" filtera, i kada budem menjao ovaj refraktor, bice to samo bolji akromat ili apokromat, kao sto ce i montaza biti bolja i stabilnija ekvatorijalna, i nista drugo ne dolazi u obzir.
Velicina i nezgrapnost mi ni malo ne smeta, niti o tome razmisljam.
Ali to opet znaci sakupljanje informacija i misljenja o odredjenom teleskopu koji cu uzeti u obzir.
Mislim da bi se i pored svega trebao pribliziti tim "hladnim" svedjanima, pogotovu sto ti to pruza mogucnost za bolje bavljenje astronomijom. Od njih svakako mozes mnogo toga prakticnog nauciti....
Toliko od mene, a bas sam ga i udavio duzinom.
U svakom slucaju ako imas jos pitanja, pitaj slobodno. Pokusacu da ti odgovorim na najbolji moguci nacin.
Pozdrav.

Maxscope
 

Imate li svoje mišljenje, imate li temu za priču? Ovde je upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh