am@astronomija.co.yu

 

 

Druge priče sa foruma
 

 

 

Sadržaj AM

 

http://astronomija.eclipsedminds.org/
FAMA

FAMA, Forum Astronomskog magazina. Evo nekih zanimljivih rasprava.

Da li čovek oslabi kada umre?

...Pa vidis Luna, malo je nezgodno tvrditi takve stvari. Covek izgubi 21 gram u trenutku smrti.

I ja sam to na par mesta procitao ali nikada i nigde nisam nasao podatak ko je to, gde, kada i kako izmerio. Nigde se ne navode uslovi pod kojima je vrseno merenje kao ni koliko je vremena trajalo to gubljenje tezine. A trazio sam. Sve informacije su potekle sa internet foruma i kojekakvih javnih glasila tipa Politikin Zabavnik. Takvo istrazivanje niko jos nije potpisao i zvanicno publikovao. A ipak je nesto sto se laboratorijski lako moze proveriti bar na zivotinjama. Na ljudima je neverovatno da se tako nesto izmeri osim ako nisu cekali da neko izdahne na kantaru. Varijante merenja pre smrti i posle nemaju smisla jer tezina coveka u gramima varira znojenjem, disanjem, fizioloskim potrebama a i potrebna je izuzetno precizna vaga, koja meri do npr. 100 kilograma, klase tacnosti 0,001 da bi mogla da meri i grame. Znam da takve postoje ali su veoma retke i skupe pa se dovodi u pitanje ko je kada i gde na takvoj vagi merio coveka na izdisaju.

Sto se tice tvrdnji o tome u medijima, jezivo je sta su sve nasi a i strani urednici u stanju da puste u novine i na televiziju. Pre par godina sam citao u jednim jakim dnevnim novinama o pronalazacu koji je pronasao perpetumobil. To on zove gravitacioni motor. Dobio je CELU STRANU u novinama. Istog tog pronalazaca sam neposredno pre tog clanka video na sajmu sa njegovom perpetumobilom i neverovatno je kakva je to glupost. Neka varijanta klatna na kraju klackalice koja stalno klacka ako vi pomerate rukom klatno. Ako ga ne dirate, sve stane posle manje od minuta. Perpetumobil!?!?!?! "Eto, treba samo malo da se usavrsi" kaze pronalazac. Sto je najgore, taj se par puta pojavljivao i na RTS-u. U tom clanku pronalazac je tvrdio gomilu nebuloza da je to neverovatno. Npr. primetio je da ako covek normalne tezine skoci sa visine od 1 metra u trenutku kada doskoci ima "znatno vecu tezinu". ?!?!?!?! Taj princip se koristi u njegovom gravitacionom motoru. Da ne pricamo sto ne konta sta je potencijalna a sta kineticka energija, (spominju se iz fizike u osnovnoj skoli) ali nije ni primetio da je covek ulozio neku energiju penjuci se na taj metar visine. Ajde sto nije on primetio, ali nisu primetli ni novinar koji je pisao clanak ni urednik novina.

Htedoh reci, lako je u prici nesto takvo tvrditi. Ako je interesantno, prica ce se veoma brzo prosiriti bila tacna ili ne.

A poenta celog mog odgovora je: ne tvrdim da nije tacno, ali nisam nasao ni jednu pouzdanu informaciju o tome kojoj cu poverovati. A sto se tice tvrdnji u novinama, do sada, ako o necemu slucajno znam vise od novinara koji pise tekst vidim da uglavnom pisu gluposti i uopste se ne razumeju u ono o cemu pisu.

NShappy
 

Imate li svoje mišljenje? Ovde ga upišite: http://astronomija.eclipsedminds.org/

(23.01.2550)

vrh