am@astronomija.co.yu

Život

Biografije
poznatih istorijskih ličnosti iz oblasti astronomije i srodnih nauka

Astronomi
Osnovni podaci o astronomima i drugim naučnicima

 

Sadržaj AM

 

biogafije

 
Carl Sagan
Karl Segan
(Carl Edward Sagan1934-1996)

Karl Segan (Carl Edward Sagan) je rođen 9. novembra 1934. godine u Bruklinu (N.Y, U.S.). Otac mu je bio baštovan, a majka domaćica. Nakon srednje škole studira u Čikagu fiziku, matematiku, hemiju i biologiju. 1955. je diplomirao, 1956. magistrirao, a 1960. doktorirao astronomiju i astrofiziku. Jedno vreme predaje na Harvardu da bi zatim prešao na Kornelov univerzitet (1968) gde radi kao redovan profesor.

Seganovo strasno zanimanje za planetarna istraživanja nije ostalo nezapaženo te dobija značajnu ulogu u Nasinim svemirskim poduhvatima. Njegovo ime vezano je za misije Mariner, Viking, Vojadžer, Pionir i Galileo. Istražuje efekat staklene bašte na Veneri, uticaj Marsovih peščanih oluja na promenu godišnjih doba, atmosferu Titana itd.

Segan sa pločom u kojoj
je ugrvirana poruka drugim
civilizacijama. Ploča se 
danas zajedno sa letelicom
Pionir nalazi negde na rubu 
Sunčevog sistema
.

Velik deo svog radnog veka Segan je posvetio izučavanjima nastanka života na Zemlji, ali i van nje te postaje jedan od najznačajnihih egzobiologa u svetu. Zajedno sa Drejkom, Šklovskim i drugim naučnicima vršio je intenzivna traganja za vanzemaljskim oblicima života. Kako i dolikuje velikom naučniku Segan je bio pobornik miroljibive koegzistencije te je organizovao kongres američkih i ruskih egzobiologa i astronoma 1972. godine, dakle u vreme kad su odnosi dve vojne sile bili u stanju hladnog rata. Misije Pionir i Vojadžer takođe predstavljaju i Seganovo delo. U ovim letelicama nalaze se poruke čovečanstva upućene nekim drugim civilizacijama izvan Sunčevog sistema.

Seganovo ime je vezano i za SETI projekat.

Segan je objavio više od 700 radova za čega je dobio velik broj priznanja i počasnih zvanja na američkim koledžima. Nosilac je i Pulicerove nagrade, najznačajnijeg američkog priznanja za književnost.

Međutim, široj javnosti Segan je poznat pre svega po svojim akcijama na popularizaciji nauke. Bio je odličan govornik i odličan pisac. Umeo je zanimljivim pričama i primerima da objasni i najteže naučne teorije. Možda i najpoznatija naučno-popularna knjiga koja je ikad napisana je njegovo veliko delo Kosmos, po kojoj je snimljena TV serija. Serija je prikazana u 60 zemalja, a gledalo ju je pola milijarde ljudi.

Segan je tvorac i nekoliko naučno-fantastičnih romana. Poznat je njegov bestseler Kontakt po kome je snimljen i dosta dobar film (ipak pročitajte knjigu).

1994. Segan je oboleo od raka koštane srži. Nakon transplatacije sledi privremeno poboljšanje i Segan nastavlja sa svojim radom.

20. decembra 1996. Karl Segan je umro.

Mars Pathfinder, stanica koja je 1997. spuštena na Mars danas nosi naziv Dr Carl Sagan Memorial Station.

Dela:
Intelligent Life in the Universe (with I. S. Shklovskii)
The Dragons of Eden: Speculations on the Evolution of Human Intelligence (1977)
Murmurs of Earth: The Voyager Interstellar Record (with F. D. Drake, Ann Druyan, Timothy Ferrys, Jon Lomberg and Linda Salzman Sagan)
The Cosmic Connection: An Extraterrestrial Perspective
Other Worlds
Mars and the Mind of Man (with Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Bruce Murray and Walter Sullivan)
Intelligent Life in the Universe
Broca's Brain (1979): Reflections On the Romance of Science
Cosmos (1980)
Contact (1985): A Novel
Comet (1985) (with Ann Druyan)
A Path Where No Man Thought (1990): Nuclear Winter and the End of Arms Race (with Richard Turco)
Shadows of Forgotten Ancestors (1992): A Search for Who We Are (with Ann Druyan)
Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space
The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark
Billions & Billions (1997): Thoughts on Life and Death at the Brink of the Millennium (Posthumous, published by Ann Druyan)
mart 2000.

Vise o Seganu:
Carl Sagan Home Page
Short biography, bibliography and links
The Dr. Carl Sagan Honorary Site
Sagan's contribution to space exploration
The Carl Sagan Mailing List

vrh

 

| Home | Sadržaj | Galaksija | Sunčev sistem | Teorija i praksa |
| Instrumenti | Istorija i tradicija  | Efemeride |