Zamislite prostoriju punu fizičara. Svi su onako slučano “razbacani” po sobi, međusobno pričaju. Nema nekih mnogo poznatih fizičra, tj. VIP-ova, svi su tu negde isti. U svakom delu sobe otprilike je isti broj fizičara, tj. oni su raspoređeni slučajno i homogeno:
Zamislite sada da se na vratima te prostorije pojavi gospodin Peter Ware Higgs (to je onaj poznati fizičar po kome Higgsovo polje i čestica nose ime). Kako u prostoriji svi znaju za Mr Higgsa…
…kako je on mnogo poznat i uticajajn fizičar svi će želeti da se pozdrave i razgovaraju sa njim…

… odjednom raspored fizičara u prostoriji više nije homogen. Na jednom mestu, oko Mr Higgsa skupio se veliki broj fizičara, odnosno Higgs je od homogenog polja “fizičara” stvorio masu. Mr Higgs je privukao ljude (masu) i sve teže i teže se probija kroz gomilu.

Zamislimo i malo drugačiju situaciju. Neka se u onoj sobi, sa homogeno raspoređenim fizičarima na vratima pojavi neko, ko iz zabave, među fizičare pusti lažnu vest da se u sobi nalazi Mr Higgs…
… fizičari će lako naći “žrtvu” koja najviše liči na Mr Higgsa i počeće da se gomilaju oko tog mesta. Kada gomila počne da se stvara, ostali neće videti ništa samo će pratiti gomilu…

… i tako će, bez prisustva “čestice” Mr Higgsa, u jednom delu prostorije “higgsovo” polje fizičara formirati masu - česticu, Higgsovu česticu.

I da, ne zeboravite da je Higgs već “snimljen” u LHC-u:

Kliknite na Higsa

(credit: CERN & Alan Walker/AFP/Getty Images)