Astronomski magazin - HOME

am@astronomija.co.rs
 
 
Zvezde
 

Sadržaj AM
 

 
NSPoint

 
zvezde
OTKRIVENI NOVI DISKOVI OKO BETA PICTORIS
 
Marino Tumpić
tumpic@astronomija.co.rs
 
 

U upravo izašlom junskom broju «Astronomical Journal», tim astronoma pod vodstvom Davida Golimowskog sa sveučilišta John Hopkins u Baltimoreu (USA) objavio je kako je desetgodišnja neizvjesnost oko postojanja diskova materije oko zvijezde Beta Pictoris – riješena.

Podrobnom analizom snimaka učinjenim sa Hubble-ovim svemirskim teleskopom astronomi su nedvosmisleno dokazali postojanje ne jednog – već dva ogromna diska materije koji orbitiraju oko Bete Pictoris.

   Kliknite na sliku
beta pictoris_disk.jpg (456277 bytes)
Fotografija diskova protoplanetarne materije oko zvijezde Beta Pictoris

Za ovo otkriće bila im je potreban modifikacija ACS kamere (Advanced Camera for Surveys – koja je upravo ovih dana prestala sa radom o čemu smo već pisali) na način da su «prekrili» disk zvijezde kako bi na snimkama ostali zabilježeni iznimno tamni detalji poput diskova materije, što im je u konačnici i uspjelo.

Astronomi pretpostavljaju kako ove diskove materije generiraju jedan ili dva dosada nezamijećena planeta, svaki najmanje veličine Jupitera.

U Sunčevom sustavu imamo sličnu pojavu, disk materije koji se proteže ekliptikom moguće je kao zodijakalnu svjetlost vidjeti golim okom početkom proljeća ili jeseni.

Zvijezda Beta Pictoris znatno je mlađa od našeg Sunca, dvostruko masivnija i devet puta sjajnija od njega, nalazi se u sazviježđu Pictor, 63 svjetlosne godine udaljena od Zemlje i vidljiva je sa južne Zemljine polutke.

Zagonetka ovih diskova materije ipak još nije sasvim riješena jer su 2002. astronomi sa Keck II teleskopom zvjezdarnice na Havajima opazili još jedan disk, čije postojanje zasada nije dokazano.

Suprotno navedenim teorijama, astronomi iz Astronomske udruge Vidulini smatraju kako je ovdje riječ o planetarnom sustavu u nastajanju i kako su diskovi materije zapravo protooblaci planeta koje će se tek formirati u narednih nekoliko stotina milijuna godina.

(23.06.2006.)


Komentar?

Vaše ime:
Vaša e-mail adresa:
Predmet:
Vaš komentar:

vrh

 

 

AM SCG

 

o pojedinim zvezdama:
Aldebaran AlbireoAlgolAlmachAlpheratzAltair Alya AntaresArkturBetelgeuseCapellaCastorDeneb Deneb (ii)DenebolaEta CarMira (Mira 2k)MirachPolarisPolluxRegulus  RigelRigel Kentaurus SadrSiriusSpicaVega • Vega (ii) • Kornephoros Rasalgethi   Unukalhai